Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-10-08, 16:36
Chrass avatar
Chras Chras är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Tomelilla
Inlägg: 679
Standard Sv: Såga gärna "mina" öar ;)

Tror mycket bottnar i självkänsla. Kom inte och kritisera vad jag tycker. Har jag sagt att en ö är toppen så det det, oavsätt vad andra tycker. Det blir litet Jantelagen över det hela.
När vi själva varit mycket förtjusta i Kalymnos så vet vi ändå att många andra också älskar ön samt att det finns många andra som säger: "Jaha, var det allt?".
Tror att problemet beror mycket på vårt alto ego. det finns inget som är rätt eller fel när det gäller känslor. Således är det bara att gilla läget.
Chras
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-10-08, 16:56
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Såga gärna "mina" öar ;)

Citat:
Ursprungligen postat av Chras
Tror mycket bottnar i självkänsla.
Exakt vad jag tänkte skriva!

Det ligger mycket i det Admirala säger, att ö-valet speglar något av personligheten. Men REAKTIONEN på andras ogillande av ön speglar självkänslan! Om jag tycker det är jobbigt att andra inte gillar samma ö som jag, så beror det på att jag omedvetet känner det som att de inte heller gillar mig - ganska förenklat beskrivet. Om jag inte bryr mig om vad andra tycker om den ö jag gillar, så beror det på att jag har tillräckligt stark självkänsla för att inte låta mig känslomässigt beröras av andras syn på ön.

(Att tala gott om sin favorit-ö och försvara den är för övrigt något helt annat än att reagera känslomässigt negativt på att andra inte tycker lika.)
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT