Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Fastlandet > Aten, Pireus & Rafina

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-10-17, 16:01
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 133
Standard Sv: Pireus, vilken tråkig stad?!!!

Nä, jag har nog aldrig hört talas om att det finns någon som har åkt till Pireus på semester! Inte svenskar i alla fall, men det lär finnas ett finare område för välbeställda greker.

/Netwolf
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-10-17, 18:38
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Pireus, vilken tråkig stad?!!!

Jag har bara varit 2 ggr i Pireus. Ena gången för transfer till och från Paros och andra gången i december förra året på en heldagsutflykt från Aten.

Vi gick flera timmar hela vägen efter vattnet förbi alla småbåtshamnar från där spårvagnen stannar och fram till färjeläget och centrum. Vi hade en fantastisk vandring i strålande sol 2 dagar före nyåraftonen och vi sa att hit ska vi åka en gång till och verkligen strosa runt en heldag.... För oss blev Pireus en positiv överraskning..Men detta var ju inte i högsommarhetta och att lägga en semester där är väl knappast troligt att man gör.

Lissi
Svara med citat
  #3  
Gammal 2006-10-18, 09:41
Eirini Eirini är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2005
Ort: Aten
Inlägg: 277
Standard Sv: Pireus, vilken tråkig stad?!!!

Hej!

Måste bara få tillägga något i den här tråden.
Pireus är ingen stad utan en kommun som tillhör Aten. Pireus är stort och det som turister ser är bara en bråkdel, oftast hamnen, av vad som finns att se.
Det är eftertraktat att kunna bo i Pireus om man har havsutsikt och det är ett mycket populärt område att åka till på fredag kväll för en drink.
Där du vandrade, Lissi kallas för Kastella och är ett område med moderna kafeer. Där är alltid liv och rörelse på kvällarna. En mysig stadsdel med gamla hus i fint skick. Det är mysigt att vandra runt där och bara titta på gamla husfasader, något som inte är så vanligt i Aten.

Hälningar från Aten!
Svara med citat
  #4  
Gammal 2006-10-18, 09:58
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Pireus, vilken tråkig stad?!!!

Åh, om Du har lust, kan Du inte tipsa lite om "sevärdheter" i Pireus för oss som vill tillbringa en dag där... Antingen här eller i mailboxen..Jag och maken ska vara en heldag i Pireus i februari och vill gärna ha fler tips!
Vi kanske är flera som vill ha tips??

Lissi
Svara med citat
  #5  
Gammal 2006-10-18, 10:24
Mariannes avatar
Marianne Marianne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Danmark
Inlägg: 2 498
Standard Sv: Pireus, vilken tråkig stad?!!!

Ja Eirini, tipsa gärna här i forumet (inte i mailboxen ) - vi är säkert fler som gärna vill ha tips. Vi har också, som Lissi och Claes, åkt spårvagnen ut till kusten och gått vid vattnet omkring nyårstid, sett enstaka folk bada i havet men själva "bara" njutit av solen och havsluften. Vi har sett på båtarna och njutit atmosfären i Mikrolimani - och för övrigt "bara" varit nöjda med att sätta oss på ett café och tittat på det grekiska söndagslivet. Men Eirini, har du tips på något "extra, något smultronställe, var det är riktigt mysigt att komma ut till vattnet för en promenad t ex, något mysigt torg, taverna eller annat sevärt i Pireaus så skulle vi också uppskatta det!
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT