Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-10-26, 11:01
91kgs avatar
91kg 91kg är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Varberg
Inlägg: 172
Standard Sv: Det här med Kreta...

Varför jag tycker Kreta är så mycket är pga storleken att det finns mycket att utforska och uppleva och det i kombination med folket som är mycket gästvänliga.

Om man åker över ön så är det så variationsrika omgivningar att det finns alltid något som passar de flesta.

Jag har endast varit på Kreta 2 ggr under sammanlagt 2veckor men sett och upplevt en hel del och den enda sträckan jag inte åkt/upplevt är från Agios Nikolaos - Ierapetra vilket jag tar nästa gång*ler*

När man väl har tagit sig runt som jag gjort så vet man bättre vart man vill återvända till och var man trivs bärst ocg pga öns storlek så hinner man inte åkt runt innan det är läge att börja om;o)

Ja så egentligen så tror jag inte det finns så många som ärligt inte tycker om ön utan tycker man inte om ön så tror jag det beror på att man inte sett sig om och kanske hamnat på ett ställe som inte överrerns stämt med förväntningarna.

Så jag tycker oavsett ålder att man skall ut och åka om det så är i bil eller moppe eller för de som tycker det känns olustigt att köra själva ta bussen och ni kommer att ja...*ler*

Mvh!
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-10-26, 13:10
LN LN är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2006
Ort: Asarum
Inlägg: 310
Standard Sv: Det här med Kreta...

Kreta kan man väl aldrig få nog av, var där senast V40 för 12e gången, 7 ggr Chania 2 ggr Rethymnon 1g Stalis 1g Ierapetra 1g Makrigialos. Åker ibland till någon "ny" (Lesbos i maj i år) ö men återvänder alltid till Kreta. Trivs bra där finns "allt".
LN
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT