![]() |
#1
|
||||
|
||||
![]()
Är det någon som vet vilket/vilka hotell i Aten som är försedda med takterass (och som inte kostar skjortan) där man kan sitta om aftonen med en öl och betrakta Akropolis ?
Krisse |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Hotel Adonis i Plaka är helt OK.Rum nr.4 tror jag det är du ska fråga efter i så fall.
|
#3
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Ann-Kristin ![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Jo!!! Adonis är det perfekta alternativet!!!
Men, oavsett rum finnes ju på Adonis den stora takaltanen där även bar husera !!! Där kunna man ut över Akropolis skåda!!! Med fasadbelysning och allt!!! Samma vid morgonens frukost. Icke behöva man å hotellrummet ha denna utsikt när trappan upp till takaltanen giva samma vy!!! Arne |
#5
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Citat:
Svårt för dom att lova ett bestämt rum dock, beror ju mycket på hur många nätter folk stannar och hur det stämmer med andra bokningar osv. osv. Men alla har ju glädje av frukostrestaurangen (även öppet några timmar kvällstid) med den härliga utsikten. ![]() |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Ett litet förtydligande angående hotellen jag nämnde: Electra Palace "kostar skjortan"
![]() ![]() |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Jag har ett tips som jag tror du kan gilla. Jag brukar bo på ett hotell som heter "Athens gate" som ligger på Syngrou avenue 10, dvs riktigt centralt. Utmärkt utsikt över staden och Akropolis från takterassen med servering.
Går på ca 70-100e per natt. Hotellet kan väl beskrivas som ett nog en gång riktigt fint hotell men som sett bättre dagar, rummen är fräscha men kanske inte helt nyrenoverade. Hela hotellet känns lite "70-tal". Men det är på det hela taget okej, mycket pga takterassen ![]() |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Jag bodde på Hotel Cecil på Athinas och var nöjd med det. De har också takterrass med utsikt mot Akropolis. När jag var där i början av april hade de ingen servering där så jag vet inte hur det är på sommaren. Hotellet var trevligt och jag kan rekommendera det.
|
![]() |
|
|