![]() |
#1
|
|||
|
|||
![]()
Hejsan! ...
En liten fråga. Hur bra är Milos "folket" på engelska (inte turisterna då alltså)?. |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Utan att ha varit där, så törs jag nog garantera att de är minst lika bra på "anglika", som på andra öar. Grekland och engelska är inget problem. En orsak är bl a att de inte dubbar TV-programmen, som andra länder gör.
/Netwolf |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Jag har inte märkt någon skillnad mellan de olika öarna i Kykladerna vad det gäller engelskakunskaperna hos de som arbetar där, de som arbetar på Milos kommer från samma ställe som på övriga öar. Grekiska fastlandet, Estland, Lettland, Skandinavien och naturligtvis bofasta. Jag blir lite nyfiken på varför du undrar, något speciellt du tänker på eller behöver hjälp med?
// Helén |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Du klarar dig bra med engelska på alla turistorter i Grekland även om många äldre inte pratar så mycket engelska. Inte alls som att resa ex i Brasilien där nästan ingen pratar engelska. Yngre personer i Grekland pratar ofta bra engelska och en relativt hög andel av deras ungdomar studerar vidare på universitetet. Många arbetar inom turistnäringen på sommaren och är studenter på vintern.
Eva |
#5
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Anledningen är väl att vi ska gifta oss på milos om ca ett år... och det kommer säkert att behövas ett förståeligt språk... underlättar ju. Saker å ting ska ordnas på plats å så. |
#6
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Ja då förstår jag, det underlättar ju om myndighetspersonerna och ni kan prata med varandra, som du ser av mitt tidigare svar trodde jag att du undrade som "vanlig turist", men hade även en känsla av att så inte var fallet. // Helén |
![]() |
|
|