Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Tilos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2011-05-05, 21:28
Annkis avatar
Annki Annki är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 1 198
Standard Naturens skiftningar, höst-vår

Vi är nyss hemkomna från två underbara veckor på Tilos där naturen fullkomligt sprudlade av liv. Gräset var friskt och grönt som på en svensk sommaräng och blommande mattor i rött, gult, vitt och blått täckte marken lite varstans, i bergen blommade ginst och orkidéer. Det var så vackert och det är svårt att tänka sig att om bara en månad har mycket redan torkat.
Naturens och årstidernas skiftningar blir så märkbara, och jag blev speciellt varse det då jag jämförde ett foto jag tog nu med ett på samma motiv som jag tog i oktober förra året. Det är taget på väg upp till borgen i Megalo Chorio, och även nere i Eristos ser man hur grönt det är nu.


Oktober 2010


April 2011
Svara med citat
  #2  
Gammal 2011-05-05, 22:12
ChL ChL är inte uppkopplad
 
Reg.datum: dec 2009
Inlägg: 22
Standard Sv: Naturens skiftningar, höst-vår

Åh, så fint! Hur pass varmt har det varit när ni var där? Vi var där i juni och tyckte det var i varmaste laget för längre vandringar, men så här års måste det vara perfekt.

Christina
Svara med citat
  #3  
Gammal 2011-05-05, 22:44
Annkis avatar
Annki Annki är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 1 198
Standard Sv: Naturens skiftningar, höst-vår

Citat:
Ursprungligen postat av ChL Visa inlägg
Åh, så fint! Hur pass varmt har det varit när ni var där? Vi var där i juni och tyckte det var i varmaste laget för längre vandringar, men så här års måste det vara perfekt.
Ja, vädret var det bästa tänkbara för vandringar när det gäller temperaturen som låg på mellan 15-20 grader. Några regnskurar emellanåt och några dagar med blåst, men april kan verkligen rekommenderas om ni vill vandra. Och oerhört vackert i naturen med alla blommor och kryddörter!

Ann-Kristin
Svara med citat
  #4  
Gammal 2011-05-05, 23:23
sjöborrens avatar
sjöborren sjöborren är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2007
Ort: Mälardalen
Inlägg: 3 415
Standard Sv: Naturens skiftningar, höst-vår

Välkomna hem! Vilken skillnad ... ser fram emot att få se blomsterbilderna. I september då vi kommer ner lär det inte vara mycket som blommar.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2011-05-05, 23:23
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 436
Standard Sv: Naturens skiftningar, höst-vår

Fantastiskt vilken kontrast mellan bilderna. Tänk så väldigt olika intryck av en plats man får med sig hem efter endast ett enstaka besök. Undrar hur mycket det påverkar benägenheten att återvända till olika platser. Även om man förnuftsmässigt inser att det är stor skillnad mellan vår och höst så är det ju en helt annan sak att kunna visualiera den gröna bilden när man står där i oktober.

Hoppas att du har med dig hem ett knippe vackra vårbilder som vi så småningom får se i ditt bibliotek.

Mats
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 11:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT