![]() |
#1
|
||||
|
||||
![]()
Jo, vi hade ju pratat om att bo hos goda vänner. Några dagar och sedan flytta upp till Rhodos stad för att vara där nån vecka. Vi har räknat och vänt på alla möjligheter. Men en vecka i stan, en vecka på landet och ett osäkert flygpris, fick oss att även titta på vanlig charter. Hotellvistelse en vecka för oss i stan skulle landa på allt mellan 3200-5000 beroende på plats och standard. vi kan ju stan utan o innan och vet precis vilket läge vi ville ha. Sen får vi erbjudande från Apollo. Så nu kostar det inte skjortan att bo 14 dagar på James Hotell, nära våra vänner. Vi kan till och med ta oss till stan o ligga över en natt.
Så den 28 augusti går planet och nu ska vi se hur det är att resa onsdag, vi som alltid åkt i ottan på söndagar. Nu kommer vi inte fram förrän mitt i natten men det gör inget, vi vet ju var vi är. Hem åker vi också mitt i natten. Så det får bli en liten paus på hotellet när vi kommer hem innan vi kör vidare mot hemorten. Det ända som är lite läskigt det är att vi åker hem 11/9.......hoppas ingen får för sig nått..... |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Det blev så även för oss, när rabatten kom så bokade jag Rhodos den 28 augusti och 14 dagar. Vi är pensionärer nu så tiden på dygnet spelar ingen större roll, Det kan vara skönt att äta en god middag i Rhodos stad innan flyget går. Vi har varit lite veliga när det gäller Rhodos (varit där ca 30 gånger) men vi längtar dit till våra grekiska vänner och det känns som att komma hem.
Det här med den 11/9 tänkte inte jag på men det har ju gått några år mellan så det är nog lugnt. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Ni kan säkerligen vara helt lugna ang 11/9. Jag skulle tro att säkerheten på alla amerikanska och europeiska flygplatser är rigorös denna dag.
|
#4
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Vi känner också att det spelar ingen roll. Vi har förlagt våra semesterveckor runt om resan. Dessutom har vi bokat hotell när vi kommer tillbaka till Sverige, för sätta sig i bilen och köra 23 mil mitt i natten, nätack! Så hotell, transfer till och från flygplatsen och bilen i fjorton dagar på bevakad parkering = 1400 Resan bokade vi innan rabatten och kom billigare undan. För bara själva hotellet betalar vi 9996 för 14 dagar. Vi skulle tjäna endast 200 kr på rabatten eftersom Apollo höjde priset till 10 796 och sen erbjöd rabatt. Nu kostar resan 11 596. Det ända som kommer till är transfern men den kommer ju till oavsett. Mat på flyget bryr vi oss inte om och inte heller vart vi får sitta. Nu räknar vi dagar, timmar och minuter! ![]() |
![]() |
|
|