![]() |
#1
|
|||
|
|||
![]()
Har precis kommit hem efter 16dagar i Thailand.helt underbart!Grkland ligger kanske närmast hjärtat,men tjusningen är att få åka från -30 till +30 helt fantastiskt.Flög till bangkok vidare till Koh Chang sen Koh Samet,Rayong och 2sista dagarna shopping i Bangkok.Billigt,billigt åt lätt 5pers.med förätt,varmrätt,öl,drickor för kring 100-150kr!Till skillnad från Grekland där middagarna brukar gå på ca.5-600kr.Sparar snabbt in flygresan som är lite dyrare.Få se om vi åker till Kreta i sommar,om vi hittar något billigt flyg hem.
/emy |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Förstår precis vad du menar. Det är något alldeles speciellt att resa utomlands om vintern och även att besöka en annan kontinent med en annan kultur och historia än den europeiska. Jag blev själv väldigt förtjust i Thailand och folket där men efter att i vintern besökt Brasilien är det för tillfället mitt favoritland. Överträffar allt.
Eva |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Min f.d. granne har flyttat till Thailand.
De stack igår och har sålt allt: bil, båt etc. De har köpt nytt hus i Thailand som skall byggas från grunden. Han och hans fru har båda nya jobb där. Jag förstår dem, gud så skönt! Grekland i all ära, men den thailändska kulturen är fantastisk. För att inte tala om maten... och klimatet... och priserna... Min avatarbild är förresten från Thailand från en bungalow där vi bodde direkt på stranden för 100 kronor natten för två personer med luftkonditionering och allt. Det där var utsikten när man slog upp dörren på morgonen - ja, jag ligger faktiskt kvar i sängen på bilden! |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Vart var ni i Thailand?
/emy |
#5
|
|||
|
|||
![]() Citat:
![]() |
![]() |
|
|