![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() ![]() ![]() Malin - 23 dagar tills jag är där ![]() |
#2
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() ![]() Oh, vad jag blir avundsjuk på dig med endast 23 dagar kvar... // Helén |
#3
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() ![]() ![]() malin |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Vi har ätit på det stället många gånger och det har varit ok. Jag skickar ett privat meddelande till dig Malin!
Gunilla |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Vi smaskar en hälsokost-produkt som heter Probeotica. Man tar en liten kapsel om dagen och gäller det barn så kan man öppna kapseln och lägga det på en sked eller i yogurten eller i vad som helst.
![]() Denna lilla kapsel neutraliserar tarmfloran så att man lättare accepterar de ofarliga bakterier som faktiskt finns i hela världen utom i Sverige (som är så fruktansvärt hygieniskt......på gott o ont). Dottern klarade sig från att älska med toastolen när hon o en kompis var på Gran Canaria. De åt samma melon (inköpt i supermercadon och delad hemma) o kompisen blev illamående den kvällen men inte min dotter. Så lite nytta gör den nog, kanske även viss placebo-effekt ![]() (Probeotican innehåller hur många miljoner bakterier som helst så man blir nästan sjuk av att läsa innehållsförteckningen ![]() |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Jag undrar vad denna produkt heter - heter den Probeotica? Vi har använt Trevis eller Docidus, de finns på Apoteket. Undrar hur dessa är jämfört med det som ni har använt?
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Gita:
Jag köper Probitoica på Hälsokosten (hade stavat fel innan...). Jag kan inte jämnföra den med Trevis eller Docidus (för jag har aldrig provat dem) men Probiotica innehåller 3 miljarder bakterier (!!!) från 4 olika stammar. Man ska börja äta den nån vecka innan man ger sig av, äta under utlandsvistelsen och fortsätta en vecka efter man kommit hem. Att äta innan gör att man vänjer magen stilla o lugnt vid nya bakterier, man märker inget av det. Äta under tiden förstår ju alla nyttan av, och äta när man kommit hem för då är magen ovan vid de bakterier vi har hemma! Ska man vara borta länge, månader eller så, så ska man kunna sluta med tabletterna efter ett tag på semestern och börja äta dem när man ska hem igen. Jag har dock inte provat. Däremot vet jag av erfarenhet att magen blir knasig när man kommer hem och inte fortsätter med tabletterna ![]() |
![]() |
|
|