Kalimera Grekland Lefkas.

ÖVÄRLDEN FASTLANDET INFÖR RESAN UNDER RESAN ÖLUFFA
OM GREKLAND FORUM E-GUIDER BOKA HOTELL SÖK

Blå himmel och blått hav på Lefkas

En ny dag i paradiset, och det dåliga vädret fortsatte även idag, med regn och dimma. Men morgonen började bra, så vi kunde äta frukost vid den mysiga poolbaren i på Hotel Adriatica i Nikiana. Jag kan lova att man gärna äter frukost länge med en så fantastisk utsikt.

 

Äta frukost vid swimmingpoolen på Hotel Adriatica i Nikiana på Lefkas.

Frukost på Hotel Adriatica i Nikiana.

 

Nu hade vi ju hyrt bil, så det gjorde inte så mycket att vädret var mindre bra. Vi körde på dimmiga vägar mot västkusten till Porto Katsiki, som var dagens stora mål. Vi ojade oss för vädret, vi ville så gärna bada vid denna mytomspunna strand. Men dagen började i Vasiliki som vi tyckte mycket om och gärna återvänder till en annan dag.

 

Hamnen i Vasiliki på Lefkas.

Hamnen i Vasiliki.

 

Tavernor och restauranger vid den mysiga hamnpromenaden i Vasiliki.

Den mysiga hamnpromenaden i Vasiliki.

 

Köpa färsk basilika i Grekland.

Välansad basilika i Vasilika. Rimmar bättre än Vasiliki. :-)




Hyra bil och köra till Porto Katsiki beach på Lefkas.

Så här mulet och grått var det ut i bergen när vi körde mot Porto Katsiki.

 

När vi kom fram till den fina lilla byn Athani började himlen äntligen att spricka upp, och för att fira att solen sken bestämde vi oss för att äta lunch där. Efter den mycket goda lunchen fortsatte vi mot Porto Katsiki och när vi kom fram sken solen från en klarblå himmel. Hurra!

 

Restauranger och tavernor i den lilla fina byn Athani som ligger nära Porto Katsiki på västra Lefkas.

Vi åt en myckey god lunch i den lilla fina byn Athani som ligger nära Porto Katsiki.

 

Välkommen till paradiset sa det blåaste hav vi någonsin sett!

 

Den vackra vyn över Porto Katsiki beach.

Vi förstummades av den vackra vyn över Porto Katsiki.

 

Porto Katsiki är en av de bästa och en av de vackraste stränderna i hela Grekland.

Visst ser det fantastiskt ut!

 

Vilken dag! Vilken fantastisk dag! Vi har skådat paradiset. Vi har badat i DET STORA BLÅ! Det är sällan vi blir mållösa, men när vi kom fram till Porto Katsiki blev vi det. Visst hade vi hört talas om Porto Katsiki, och visst hade vi sett bilder därifrån, men när vi såg stranden i verkligheten tappade vi hakorna. Så vackert! Så blått! Så oerhört blått. Nu förstår vi vad alla Lefkasfantaster har pratat om. Inte bara det, landskapet på södra Lefkas hör till de vackraste vi någonsin sett.

 

Missa inte Porto Katsiki beach när du reser till ön Lefkas i Grekland.

Så vackert! Så blått! Nu förstår vi vad alla Lefkasfantaster har pratat om!

 

Det kan var svårt att komma i vattnet och komma upp ur vattnet vid Porto Katsiki.

Det finns dock ett aber med Porto Katsiki. Det är lätt att gå i men desto svårare att komma upp.

 

Fler bilder från Porto Katsiki finns här »

 


Efter denna oförglömliga strandupplevelse körde vi sakta hemåt mot Nikiana. Något som slog oss denna dag var hur genuint grekiskt det är på delar av Lefkas, trots att det är en populär turistö.

 

Vandra genom gamla olivlundar på Lefkas.

Vi mötte en gumma som kom gåendes i en gammal olivlund.

 

Getter på genuina Lefkas.

Vi mötte en annan gumma som vallade sina getter längs med vägen.

 

Porto Katsiki är en hundra gånger bättre strand än Nidri beach.

Så här såg stranden i Nidri ut när vi kom hem. Ganska stor skillnad mot Porto Katsiki.

 

När vi kom hem till Hotel Adriatica hade Nikos mamma lagat moussaka åt oss. Så himla snällt! Så det blev inget besök på Taverna Minos denna kväll, i stället njöt vi av supergod hemlagad moussaka på balkongen. Ett mycket bra avslut på en fantastisk dag!

 

Hemlagad moussaka med utsikt från en balkong på Hotel Adriatica i Nikiana.

Hemlagad moussaka med utsikt från en balkong på Hotel Adriatica i Nikiana.

 

 « Föregående dagStartsidan | Nästa dag »

 

Läs om Lefkas på Kalimera »






HEM

OM KALIMERA

STÖD KALIMERA

COOKIES

SÖK

E-GUIDER

BOKA HOTELL

ENGLISH

© 1997-2025 Janne Eklund/Kalimera