![]() |
ÖVÄRLDEN | FASTLANDET | INFÖR RESAN | UNDER RESAN | ÖLUFFA |
OM GREKLAND | FORUM | E-GUIDER | BOKA HOTELL | SÖK |
Resa runt på Sifnos |
Sifnos är en underbar ö att upptäcka på egen hand. Vägnätet är väl utbyggt, vägarna är bra och trafiken ringa. Det går att ta sig till i stort sett hela ön, några direkta avstånd är det inte tal om, bortsett från vägen mellan Apollonia och Heronissos. Om du - som jag - gillar att upptäcka grekiska öar med moped kommer du att älska Sifnos.
Heronissos är den by som är längst att köra till.
HYRA MOPED OCH BILMoped- och biluthyrare finns i Apollonia, Kamares och Platys Gialos. Störst utbud finns i Kamares. Om du bor i Faros tar du bussen upp till Apollonia om du ska hyra fordon. Om du vill boka hyrbil hemifrån kan du göra det via Rentalcars som är ett seriöst biluthyrningsföretag som samarbetar med alla stora biluthyrare. Boka hyrbil via Rentalcars här »
Busshållplats i Apollonia för alla bussar utom till Kamares. |
BUSSBusstrafiken på Sifnos är ett föredöme: bussarna går i tid, de kommer fram i tid och de trafikerar i stort sett hela ön. Om det hade funnits ett mästerskap för lokalbussar i Grekland så hade Sifnos vunnit överlägset. Tidtabeller sitter vid busshållplatser och utanför alla resebyråer. UTFLYKTSBÅTDet finns två utflyktsbåtar på Sifnos, en som utgår från Kamares och en som utgår från Platys Gialos.
Den stora knutpunkten är Apollonia varifrån man når hela ön.
TAXITaxistationen finns på torget i Apollonia, inte långt från resebyrån Aegean Thesaurus. Om du befinner dig på någon annan ort är det bara att stoppa en bil, eller ringa efter en. Ska du ut på vandring kan du förhandsboka taxi som hämtar där du vill, när du vill. När du kommer med båt till hamnen brukar det stå ett gäng taxibilar i hamnen, ofta är de bokade, men man brukar inte behöva vänta länge på en ledig bil. |
LÄS MER OM SIFNOS |
||||||
Om Sifnos | Resa hit | Resa runt | Byar | Stränder | Sevärdheter | Vandra |
Boka hotell | Bilder | Väder | Karta | Resebrev | Forum | E-guide |
HEM |
OM KALIMERA |
STÖD KALIMERA |
COOKIES |
SÖK |
E-GUIDER |
BOKA HOTELL |
ENGLISH
|
© 1997-2023 Janne Eklund/Kalimera |